Goran Bregović Wedding & Funeral Band + Klezmafour (TRANSMISJA NA ŻYWO)

Prezydent Miasta Białegostoku i Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na Dni Miasta Białegostoku
Koncert: Goran Bregović Wedding & Funeral Band + Klezmafour
Sobota, 21.06.2014 – Rynek Kościuszki, godz. 21.00, wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszą transmisję online na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury!

Transmisja koncertu zespołu Klezmafour na żywo: 21.06, godz. 21.00 (proszę kliknąć w okienko poniżej)

Uwaga! Jeżeli występują problemy techniczne z uruchomieniem transmisji, prosimy o przełączenie się na stronę: http://transmitujemy.pl/nazywo

transmitujemy_logo_czarnetlo_mnn

Główne danie wieczoru to muzyka Gorana Bregovića – zakorzeniona na Bałkanach, łącząca dźwięki cygańskiej orkiestry dętej z tradycyjną bułgarską polifonią, gitary elektrycznej i perkusji z ciekawym rockowym akcentem, a wszystko na tle orkiestry smyczkowej i męskiego chóru.

Klezmafour
Muzyka zespołu to folkowy wehikuł na turbodoładowaniu, którym panowie przemierzają muzyczny świat, czerpiąc z niego wszystko, co dobre, ciekawe i zaskakujące. “Startują” z Polski ale wyraźnie ciągnie ich na wschód. Odwiedzają Rumunię, Bułgarię, Turcję, Syrię i Indie, po drodze relaksując się na Jamajce. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową.
Ich najnowsze dzieło, płyta “W górę” to jedyny w swoim rodzaju tygiel muzyczny: od akustycznych, klezmerskich dźwięków do bałkańskich rytmów i elektronicznych brzmień. Od utworów w języku polskim do piosenek po arabsku. Od spokojnych kompozycji do muzyki klubowej!

Goran Bregović
Kompozytor muzyki rockowej, elektronicznej i etnicznej, twórca muzyki filmowej, gitarzysta. Urodził się w Sarajewie, jako syn Serbki i Chorwata. W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespół – Bijelo Dugme.  Pod koniec lat 80-tych skomponował muzykę do filmu Emira Kusturicy „Czas Cyganów”. Bregović i Kusturica, pochodzący z tego samego środowiska, należący do tego samego pokolenia i mający podobne doświadczenia, stworzyli duet, który przez wiele lat doskonale się rozumiał. Po „Czasie Cyganów”, Bregović skomponował muzykę do filmów Kusturicy “Arizona Dream” (1993) i “Underground” (1995, Złota Palma na festiwalu w Cannes!), a także do obrazów “Lato albo 27 straconych pocałunków” (2000, reż. Nana Dzhordzhadze) i “Królowa Margot” (1994, reż. Patrice Chéreau). Pisał także muzykę dla teatru (projekty “Silence of the Balkans”, “Hamlet”, “Krucjata Dziecięca”, “Boska Komedia”).
W 1995 roku artysta znowu zaczął koncertować na żywo – z męskim chórem, śpiewakami muzyki tradycyjnej i orkiestrą symfoniczną The Wedding and Funeral Band (Orkiestrą Weselno-Pogrzebową). Wspólnie odbyli tournee po Europie, prezentując najpiękniejsze utwory Bregovića, od słynnego „Ederlezi”, przez „In the Death Car” po energicznego „Kalasnikova”. Jego Orkiestra Weselno-Pogrzebowa brała także udział w wielu projektach specjalnych, łączących różną muzykę, kulturę a nawet religię. Artysta lubi szukać nowych inspiracji i współpracować z innymi muzykami, do tej pory kooperował muzycznie m.in. z Iggy Popem, Ofrą Hazą, Cesarią Evorą, Scotem Walkerem, Sezen Aksu, Georgem Dalarasem, a z polskich artystów – z Kayah i Krzysztofem Krawczykiem.
Bregović ma na koncie płyty: Dom za vesanje (1990), Arizona dream (1993), La reine Margot (1994), Underground (1995), Silence of the Balkans (1997), Irish Songs (1998), Tales and songs from weddings and funerals (2002), Karmen with a happy end (2007), Alkohol: Šljivovica (2008), Mustafa (2009), Alkohol: Champagne (2010). Ostatnim i najnowszym projektem artysty jest “Champagne For Gypsies” (2012), przy którym współpracował m.in. z Gogol Bordello i Gipsy Kings.

 

 

Galeria

Goran Bregović - fot. Nebojsa Babic

Goran Bregović - fot. Nebojsa Babic

Klezmafour - fot. Kasia Markowska

Klezmafour - fot. Kasia Markowska


Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury