Hawana – stolica Kuby

hawana_600x100

Hawana stolica Kuby

01.02.2011 godz. 18.00 kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5.

Piotr Kędyś:
Absolwent Filologii Polskiej. Studiował też Public Relations i Reklamę na Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przez 3 lata pracował m.in. jako fotograf Prezydenta Miasta. Organizator białostockiej edycji Galerii Bezdomnej w roku 2008. W latach 2005-2009 Vice-prezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Student Warszawskiej Szkoły Fotografii Mariana Schmidta.

O Hawanie:
Andy Garcia, znany aktor urodzony na Kubie powiedział kiedyś, że Hawana jest jak róża: ma płatki i kolce. Ale niezależnie za co ją chwycisz i tak cię urzeknie. Każdy, kto był tu choć raz, tańczył salsę graną na każdym rogu, spróbował wyśmienitych kubańskich cygar, wróci tu na pewno.

To miasto to przez 500 lat budowali Hiszpanie, Francuzi, Amerykanie. Uroków tej perły Karaibów nie przyćmiło nawet 50 lat rządów komunistów. Castro skazał to miasto na powolne umieranie. Jako kara za rządy prezydenta Batisty, kiedy to amerykańska mafia zamieniła centrum Hawany w dzielnicę kasyn, nocnych klubów i burdeli. Dlatego po rewolucji stolica nie była remontowana przez 50 lat, zaś wszystkie środki przeznaczono na industrializację wsi. Hawana ma też swoją ciemną stronę: czarny rynek, prostytucja, bieda, setki walących się budynków. To wszystko tworzy przedziwną mieszankę z resztek hiszpańskiej, kolonialnej świetności i socjalistycznej improwizacji, na jaką skazano Kubańczyków. Podlaną sosem gorących latynoskich rytmów które sączą się ze wszystkich okien Starej Hawany.

Galeria

hawanaCD-43_m

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury