Białystok Interphoto / Hubert Humka – Evil Man

„EVIL MAN” / “CZŁOWIEK ZŁY” – wykład i spotkanie autorskie z Hubertem Humką, dyskusja „Wokół rzeczywistości i prawdy w fotografii” oraz promocja książki fotograficznej „Evil Man” Huberta Humki – prowadzenie G. Jarmocewicz, H. Humka i W. Wojtkielewicz jr.

Wydarzenie odbywa się w ramach Białystok Interphoto Festival

 07.10.2015, godz. 16:30

Klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Album fotograficzny Huberta Humki będzie dostępny podczas spotkania w cenie 50 zł.

Po spotkaniu w Klubie Fama odbędzie się wernisaż wystawy Huberta Humki. Miejsce: Galeria Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 14, godz. 19:00.

„Człowiek zły” to opowieść o ofiarach potomków Kaina, którzy poszli jego śladami, oraz o ofiarach sytuacji bez wyjścia. To opowieść o śmierci. Śmierci gwałtownej, której człowiek obawia się najbardziej. Śmierci z sąsiedztwa chowającej się w dzielnicach miasta, sąsiedniej wsi, na równoległej ulicy, w bramie naprzeciwko, czy mieszkaniu m2 nad lub pod. Obrazy tej opowieści pokazują naoczny ślad, jaki śmierć po sobie pozostawia – zwłoki. Obnażają, jaką jest zimną, banalną, brudną i brzydką. Odzierają ją z ozdób – symboliki, rytuałów. Są dowodami zła i zbrodni oraz rozpaczy i cierpienia zamkniętymi w szafie pełnej akt. Obrazy te mówią też, że fotografia jest autentyczną fikcją. Stworzone w oparciu o zasadę dokumentu, korzystają z cechy prawdomówności fotografii, nie zdradzając czy są autentyczne, czy są jedynie wytworem wyobraźni. Jednakże nie ma to znaczenia, gdyż opowiadają prawdziwe historie.

Hubert Humka urodził się w Polsce. Ukończył fotografię w łódzkiej Filmówce. Jego prace były pokazywane m. in. we Francji podczas międzynarodowego festiwalu fotografii “Les Rencontres d’Arles” w 2012 i 2013 roku, w Galerii Tri Postal w Lille podczas festiwalu Transphotographiques w 2014 roku, a także w Polnisches Institut w Duesseldorfie (Niemcy) czy ChinaHouse Georgetown w Penang (Malezja). W Polsce jego prace były wystawiane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej we Wrocławiu, w Galerii ZPAF w Warszawie, Galerii Miejskiej w Łodzi, Galerii Słodownia +1 Stary Browar w Poznaniu, Szybie Wilsona w Katowicach. Jego fotografie były publikowane między innymi w albumach i magazynach takich jak: „An Eye for an Ear” (Wielka Brytania), „Rzeczy widzialne i niewidzialne” (Polska), „#20latfotografiipwsftvit”, „Fotografia”. Jest także laureatem międzynarodowych konkursów: Prix Voies Off: Selections 2013 The Rencontres d’Arles Off Festival (Francja), Photo Diploma Award 2013 w Poznaniu. Projekt „Evil Man” został wydany pod tym samym tytułem w postaci albumu przez wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi.

O książce: Album fotograficzny Evil Man autorstwa Huberta Humki to obrazy gwałtownej śmierci bez żadnych upiększeń, rytuałów religijnych, mitologizacji. To obraz tego co przeraża, budzi wstręt, każe „zamykać oczy“, ale jednocześnie należy przecież do tych specyficznych obrazów świata, które tak chętnie oglądamy za pośrednictwem mediów. Jednak w tym przypadku ten autentyczny/fikcyjny dokument stawia nas w specyficznej sytuacji – nie wiemy na ile jest prawdziwy. Na co  patrzymy (?) – na zdjęcia z policyjnego archiwum czy na fikcyjne obrazy – tego w jednoznaczny sposób się nie dowiemy. Fotografiom towarzyszą fragmenty tekstu z publikacji kryminologicznej, a szata graficzna dodatkowo wzmacnia element gwałtowności i opresywności obrazów. Ukryte przed okiem widza wymagają ingerencji – rozcięcia stron – swoistego naruszenia „ciała“ książki, a naruszona struktura ujawnia to, na co nie wiemy czy chcemy patrzeć, ale patrzymy. Patrzymy i z nożem w ręce rozcinamy dalej…

Organizatorzy: Forum Fotografii i Multimediów, Białostocki Ośrodek Kultury

www.bok.bialystok.pl

www.interphoto.pl

O spotkaniu na Facebooku – TUTAJ

Interphoto w BOK:

Stefan Wojnecki – 60 lat twórczości 1956-2015 – wernisaż, spotkanie ze Stefanem Wojneckim i wykład dr Jarosława Klupsia „Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu” – informacje | Facebook

Galeria

Hubert Humka - Evil Man

Hubert Humka - Evil Man

Hubert Humka - Evil Man

Hubert Humka - Evil Man

Hubert Humka - Evil Man

Hubert Humka - Evil Man


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury