Jaki teatr? Trzy dekady teatru w Polsce, trzy dekady DSW

Jaki teatr? Trzy dekady teatru w Polsce, trzy dekady Dni Sztuki Współczesnej – panel dyskusyjny

31.05.2015, godz. 16.30, Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
wstęp wolny

Goście: Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia), Dorota Buchwald (dyrektorka Instytutu Teatralnego), Wojciech Kobrzyński (profesor Akademii Teatralnej), Janusz Majcherek (dramaturg, wykładowca) i inni
Prowadzenie: Konrad Szczebiot

Pretekstem do spotkania i wspólnej rozmowy jest jubileuszowa, 30. edycja naszego festiwalu.
Wraz z zaproszonymi gośćmi – aktywnymi ludźmi teatru – zastanowimy się, jaką drogę przeszedł polski teatr oraz sam festiwal w ciągu ostatnich trzech dekad. Goście byli świadkami i uczestnikami przemian politycznych, obyczajowych i stylistycznych. Zastanowimy się, które z nich oceniają jako korzystne, a które oceniają krytycznie.
Przypomnimy czasy, gdy kanoniczne dziś grupy artystyczne jako scenografię wykorzystywały zwykłe prześcieradła – podczas gdy dziś powszechne są profesjonalne wizualizacje i wideo. Porównamy doświadczenia z pokonywaniem procedur i ograniczeń cenzury – a może dziś mówimy zbyt wiele? Zapytamy o działania spontaniczne i wieloletnie projekty w porównaniu do powszechnego dziś systemu grantowego – czy daje on szansę na dalsze życie, a tym bardziej rozwój, spektaklu?
Zachęcamy do włączenia się do dyskusji. Szykujemy swoisty okrągły stół, w którym każdy ma tak samo istotny głos.

Goście:

Ewa Wójciak – aktorka i reżyserka teatralna, od lat 70-tych XX wieku związana z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, w latach 2000–2014 jego dyrektorka.

Dorota Buchwald – dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, teatrolożka, praktyczka i teoretyczka dokumentowania teatru, w latach 1997-2003 kierowniczka Działu  Dokumentacji Teatru w Związku Artystów Scen Polskich, 2003-2014 kierowniczka Pracowni Dokumentacji Teatru w Instytucie Teatralnym, 1995-2014 redaktorka miesięcznika „Dialog”, redaktorka wydawnictw teatralnych i książek, autorka tekstów o teatrze i rozmów drukowanych w „Antenie”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Notatniku Teatralnym” i „Pamiętniku Teatralnym”.

Janusz Majcherek – wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dramaturg Teatru Polskiego w Warszawie, redaktor naczelny „Teatru” w latach 1995-2006.

Wojciech Kobrzyński – reżyser, profesor, wykładowca w Akademii Teatralnej na wydziale Sztuki Lalkarskiej, wieloletni dyrektor Białostockiego Teatru Lalek (1992-2005).

Konrad Szczebiot – dziennikarz m. in. radiowej Dwójki, publicysta, w pełnym rozumieniu człowiek pogranicza. Od kilku lat współpracuje z Dniami Sztuki Współczesnej.

Galeria

panel_teatr_www

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury