KUD Ljud: INWAZJA

To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się po całym świecie, zarażający innych i zmuszający do przyłączenia się!

KUD Ljud: INWAZJA

28.05.2015, godz. 17.00, Rynek Kościuszki od strony Esperanto Café
udział bezpłatny
czas trwania: 60′

„Lepsze niż Avatar w 3D” – Sjaellandske medier, Vordingborg 2011
„Autentyczne szaleństwo” – magazyn Fiesta kultura, 2008

Projekt INWAZJA nie jest typowym przedstawieniem teatralnym. To gra, ruch, różowy wirus rozprzestrzeniający się po całym świecie, zarażający innych i zmuszający do przyłączenia się.

Międzyplanetarna wyprawa imigrantów z kosmosu wylądowała na naszej planecie. Ich UFO uderzyło w budynek, który zajęli i zamienili w azyl dla kosmitów. Członkowie ekspedycji należą do różnych gatunków obcych, ale prawdopodobnie na skutek reakcji ochronnej na atmosferę Ziemi wszyscy oni przybrali nowy kolor; stali się całkowicie różowi, tak aby ludzie nie traktowali ich do końca “na poważnie”. Zwiedzają miasto, nawiązują kontakt z rasą ludzką, uczą nas swoich zwyczajów i uczą się od nas, próbują wymieniać różowe kamienie na pieniądze, poszukują pracy, przyjaciół i miłości.
Celem działania jest stworzenie “międzyplanetarnego” dialogu, skonfrontowanie publiczności i przechodniów z zaskakującymi stworzeniami z kosmosu, pozwolenie im na swobodne reagowanie i wykorzystanie ich reakcji do stworzenia historii. Dla „Różowych” wszystko jest zadziwiające i nowe: kosze na śmieci, ławki, znaki drogowe, płoty, ludzie i ich stroje. Na swój sposób reagują na proste, zwykłe rzeczy, nad którymi wszyscy przeszliśmy do porządku dziennego już dawno temu.

KUD Ljud (Słowenia) to międzynarodowy kolektyw wykonawców, reżyserów, artystów wizualnych i działaczy. Ich głównym celem jest zbadanie możliwości ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej i nowych form teatralnych na podstawie interakcji, a nie prezentacji. Wierzą w sztukę, która jest w bezpośrednim kontakcie ze współczesnością, i która pozycjonuje spektakl jako grę, rytuał i spotkanie towarzyskie. W przeszłości pracowali razem przy przedstawieniach różnych teatrów i instytucji kultury, ale w 2006 roku utworzyli LJUD jako własną niezależną organizację.

Zdjęcie w wydarzeniu: Sebastien Fraboulet

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury