Ogłoszenie wyników Festiwalu + koncert Mister D.

Podczas zakończenia Festiwalu ogłoszeni zostaną Laureaci tegorocznej ŻUBROFFKI. Uroczystą galę uświetni koncert Mister D.!

7.12.2014, godz. 19.00, kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł

Wydarzenie na FB

Mister D.
Muzyczne wcielenie pisarki Doroty Masłowskiej (m.in. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Paw Królowej”). Na początku 2014 roku ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” – autorska mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem. Dla samej Masłowskiej wejście w świat piosenek stało się gestem otwierającym (nowe możliwości retoryczne) i uwalniającym: Moim gatunkiem macierzystym pozostaje słowo, ale literatura jako branża bardzo mnie zmęczyła. Uważam że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaangażowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa.
Mister D. to bardzo przemyślany przekaz wizualny, każdy klip wywołuje spore emocje, jak choćby „Ryszard” (real. Aneta Grzeszykowska), „Czarna Żorżeta” (real. EfektPol), „Prezydent” (real. Maciej Buchwald) czy „Hajs” i „Chleb” (real. GłębokiOFF), w którym gościnnie – jako Princess Dresiara – wystąpiła modelka Anja Rubik. Mister D. można też usłyszeć na żywo, do tej pory m.in. na OFF Festiwalu, Sopot Fringe, Interference Gdańsk, wystąpił też u boku Die Antwoord na Torwarze. Robert Sankowski z „Gazety Wyborczej”: Masłowska wokalistka ciągle jest Masłowską pisarką. Eksperymentuje, bezczelnie prowokuje, jest balansującym na granicy kiczu naturszczykiem. Złote łańcuchy, prześwitujące bluzki, puchówki z błyszczących materiałów, jaskrawe szminki. Jak w swoich powieściach Masłowska demaskuje pustkę tej rzeczywistości poprzez język.

Filmowcy mają szansę zdobyć następujące nagrody:

Grand Prix Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 2.000 EURO
Nagroda Dzikiego Żubra, czyli Nagroda Publiczności – 1.000 EURO
Główna Nagroda w konkursie Okno na Wschód ufundowana przed Radio Racja – 500 EURO
Główne Nagrody w konkursach: Cały ten świat, Studenci, Niezależni i Amatorzy – 400 EURO
Główne Nagrody w konkursie KIDS – 200 EURO w każdej z trzech kategorii
Nagrody dla: Najlepszego Dokumentu, Fabuły, Zdjęć i Ścieżki Dźwiękowej – 400 EURO
Nagroda dla Najlepszej Animacji – program Dragonframe ufundowany przez DZED Systems LLC

 

 

 

Galeria

Mister D_plakat

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury