Podróż w czasie / Bojarskie duchy

Multimedialne projekcje i animacje na bojarskich chatach inspirowane starymi fotografiami

Bojary Zostają Kulturalne Kolektyw
Podróż w czasie / Bojarskie duchy – instalacja multimedialna

31.05.2015, godz. 22.00, domy i podwórka przy ul. Koszykowej 1 i Staszica 10 (Bojary)
udział bezpłatny

Głównym materiałem i inspiracją są stare fotografie mieszkańców białostockiej dzielnicy Bojary.  Zatrzymane i utrwalone na zdjęciach stop-klatki z przeszłości, zostaną ożywione przy pomocy najnowszej technologii. Multimedialne zdarzenie zadzieje się jednoczenie w kilku wyznaczonych, nieodległych od siebie punktach i domach na Bojarach. Widz, spacerując od punktu do punktu, od chaty do chaty, odkryje kolejne „wyrywki” historii, opowiedziane przy pomocy projekcji wkomponowanych w naturalny ekran projekcyjny (stare domy). Wszystko to z użyciem artystycznie przetworzonych dźwięków, nagrań i brzmień.
Wyświetlane na starych domach czarno-białe animacje ze starych zdjęć i połączone z animacją etiudy, stworzą króciutkie sceny życia. Celem jest ożywienie starych Bojar i chociaż na kilka chwil… podróż w czasie. Opowieść o tym, co niedopowiedziane, skryte i zatrzymane.
Działanie będzie ciekawym kontrapunktem do dotychczasowej klasycznej i historycznej narracji, jaka zaistniała niedawno chociażby w postaci tabliczek informacyjnych i tzw. „szlaku bojarskiego”. To nowa jakość w dzieleniu się historią jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku oraz kolejna inicjatywa grupy Bojary Zostają Kulturalne.

Zapis dźwiękowy wydarzenia zostanie wydany na kasecie magnetofonowej niezależnego labelu Pionierska Records, który tworzą realizatorzy projektu.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Białegostoku dla Młodych Twórców, przyznanemu Mateuszowi Tymurze.

scenariusz, reżyseria i koordynacja: Mateusz Tymura
animacje / wizualizacje: Sebastian Łukaszuk
warstwa dźwiękowa (multisampling): Adam Frankiewicz
muzyka (instrumenty etniczne i ludowe): Zbigniew Rusiłowicz
współpraca: aktorzy Teatru Latarnia

https://www.facebook.com/Bojary
https://www.facebook.com/TeatrLatarnia
https://www.facebook.com/pionierska

Galeria

Bojarskie_duchy_www

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury