Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok zapraszają na obchody Polskiego Dnia Bluesa
12 września 2015
godz. 17.30 – odsłonięcie tablic w Alei Bluesa
godz. 18.00 – koncert Magdy Piskorczyk, Michała Kielaka i gości / klub Fama
Bilety w kasie kina Forum w cenie 15 zł w przedsprzedaży i 20 zł w dniu koncertu
Polski Dzień Bluesa
16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego w Polsce obchodzony jest Dzień Bluesa. Na terenie całego kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy o charakterze bluesowym: koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki.
Magda Piskorczyk
to wielokrotnie nagradzana wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, “czarnym” głosem oraz multiinstrumentalistka grająca na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji i na Tajwanie. Wydała oficjalnie 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji.
Magda jest dwukrotną półfinalistką międzynarodowego konkursu IBC w Memphis. Siedmiokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika “Twój Blues”. Nazwana we Francji “la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
Magda śpiewa głównie po angielsku, chętnie jednak sięga do różnych innych języków, także afrykańskich: np. tamaszek i bambara. Doskonale znana jest z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością i wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki.
Prowadzi warsztaty muzyczne Magda Piskorczyk Masterclass według własnego autorskiego programu, m.in. w ramach Bluesa nad Bobrem. Efektem warsztatów w warszawskim OKO jest wydana w 2012 roku płyta “Magda Piskorczyk Masterclass”.
Magda Piskorczyk (wokal, gitara akustyczna i basowa, instrumenty perkusyjne, aranżacje i kompozycje)
Aleksandra Siemieniuk – gitara dobro, akustyczna i elektryczna
Bartosz Kazek – perkusja i instrumenty perkusyjne
Michał Kielak
polski muzyk bluesowy, grających na harmonijce ustnej. Producent muzyczny. Instrumentem tym zainteresował się w wieku 15 lat, rok później 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były wydawnictwa Tańcz z nami (2001) i One Man Band (2004). W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał płyty Bez Ciebie (2003) i Pilnuj się! (2005), a także uczestniczył w fonograficznym projekcie Jaromi & Szulerzy Gra w piki daje wyniki (2004,reedycja 2009).W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album Rozum Cielęcy (2003).W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi – Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem. Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w projektach: Kulisz & Kielak, Roman Puchowski & Michał Kielak, Riedel & Kielak. Oraz gościnnie m.in z grupami Cree i Krzak. Pięciokrotny zwycięzca plebiscytu „Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii „Harmonijka ustna”
Aleja Bluesa
Pomysł Alei Bluesa pojawił się jesienią 2007 roku. Jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30 jubileuszu Kasy Chorych i festiwalu Jesień z Bluesem, a także 25 rocznicy tragicznej śmierci legendarnego białostockiego harmonijkarza Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Białystok jako miasto, w którym do dziś odbywa się najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, a także miejsce, gdzie działają i działały takie zespoły, jak Kasa Chorych, Devil Blues, Bracia i Siostry, 48 Godzin, Formacja Fru czy The Hardworkers, Cynamonowa Kaczka z powodzeniem może uważać się za jeden z głównych ośrodków polskiego bluesa. Aleja, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji Białegostoku. Stworzenie Alei Bluesa miało na uwadze przypomnienie młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcanie wszystkich do zapoznawania się z ich twórczością. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku muzycznego, którzy wiele lat swojego życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest również miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Aleja jest zatem aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.
Patronat medialny
Brak komentarzy
Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.