Przedpremierowy pokaz filmu “Scena zbrodni”

Przedpremierowy pokaz jednego z najważniejszych i najbardziej wstrząsających dokumentów ostatnich lat – “Scena zbrodni” (“The Act of Killing”)

Nagradzany na całym świecie film można będzie zobaczyć w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC. Film, wyreżyserowany przez Joshuę Oppenheimera, Christine Cynn i Anonymusa, prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji, łącząc w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego.
W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały w Indonezji ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Zbrodnie pozostały bez kary, sprawcy są dziś uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają twórcom filmu o swojej „walce” i demonstrują metody mordowania. Uważają się za „wolnych ludzi”, bo tak tłumaczą sobie słowo „gangsterzy”. W swojej „wyzwoleńczej” działalności wzorowali się – jak twierdzą – na najlepszych amerykańskich filmach. W rzeczywistości byli szmalcownikami i mordercami, jeśli podejrzany nie mógł się wykupić – był mordowany. Gdy reżyserzy proponują im odtworzenie dokonywanych zbrodni, z zapałem załatwiają aktorów, dekoracje, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Czują się filmowymi gwiazdami, które pokażą światu prawdziwych indonezyjskich „wolnych obywateli”. Praca przy filmie obiera jednak nieoczekiwany kierunek… Werner Herzog uznał “Scenę zbrodni” za najbardziej surrealistyczny i przerażający dokumentalny obraz ostatniej dekady.

Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC to wspólne przedsięwzięciem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie PLANET+ DOC FILM FESTIVAL, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Białostockiego Ośrodka Kultury – DKF “GAG”. Celem Akademii jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej.

Galeria

the-act-of-killing[1]

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury