Lato należy do Wschodu Kultury!

Lato należy do Wschodu Kultury!

Integracja środowiska artystycznego miast Polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Taki jest cel festiwalu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Jego ideą jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Szczegóły tegorocznej edycji imprezy zostały  przedstawione 20 maja na konferencji prasowej z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Uczestnikami spotkania byli również prezydenci: Lublina – Krzysztof Żuk i Białegostoku – Tadeusz Truskolaski oraz wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko.

Festiwal zadaje kłam utartym polskim przekonaniom o tym, że ściana wschodnia jest gorsza.  „Wschód Kultury” to wydarzenie, które pokazuje, że Lublin, Rzeszów i Białystok to miasta w pierwszej lidze najważniejszych centrów kulturowych Polski – mówiła na konferencji minister Omilanowska.

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski. W tym roku będzie realizowane po raz trzeci. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

Trzy miasta – trzy festiwale

Tegoroczny festiwal zainauguruje w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury (25-28 czerwca). W ramach Klezmer & World wystąpią Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele z Tomaszem Nowakiem, Adeb’em Chamoun’em z Syrii i raperem Eskaubei. Po raz kolejny zagra Art Celebration – Urban Sound & Vision – projekt muzyczny, w którym wezmą udział: Smolik, Daniel Drumz, Kixnare i Mr Krime. W programie festiwalu znajduje się również Szeherezada w Filharmonii Podkarpackiej, na rzeszowskim Rynku wystąpi ONUKA, a w projekcie Tryptyk Ormiański pod batutą Mikołaja Blajdy zagrają razem polscy muzycy jazzowi i soliści z Armenii. Muzycznym propozycjom festiwalu towarzyszyć będą plenery, warsztaty i wystawy fotograficzne i projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej.

W Lublinie od 8 do 12 lipca odbędą się Inne Brzmienia Art&Music Festival. Wśród zaproszonych artystów nie zabraknie gwiazd, muzycznych odkryć i twórców, którzy hasło „inne brzmienia” wypełnią dźwiękami najwyższej próby.  Festiwal gościć będzie m.in. ukraińskie Atomic Simao – pochodzący z Kijowa sekstet łączący jazz, rocka i funky oraz prawdziwy hit internetu – pochodzące z Gruzji Trio Mandili. Inne Brzmienia nie zapominają o polskich wykonawcach. Dla fanów nowej fali zagra żywa legenda rodzimej kontrkultury – zespół Variete, tym razem w poszerzonym składzie, z doskonałymi instrumentalistami z Litwy. W Lublinie usłyszymy też wybitnego wibrafonistę z Luksemburga – Pascala Schumachera oraz zjawiskowy amerykański duet Faun Fables.

Wschód Kultury 2015 zakończy festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku. Tegoroczny festiwal to nie tylko wiele różnorodnych gatunkowo propozycji muzycznych. Będzie można zobaczyć wystawy „Nasze ciało narodowe” oraz „Zbiór” z udziałem artystów z Ukrainy, Białorusi i Armenii. Projektowi „Portret potrójny – Triple portrait” z udziałem fotografów z Polski, Ukrainy i Białorusi towarzyszyć będą warsztaty i wystawa.  W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy oraz dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną.  W ramach Kina „Sąsiedzi” zostanie pokazany film “Benya Krik” do którego na żywo zagra zespół KROKE, zaś w Tykocinie – „Dybuk”, pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany w języku jidysz. Widzowie zobaczą też film „Fabryka Wielkich Mistrzów”, przypominający wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia. Tak jak w poprzednich latach, w Białymstoku nie zabraknie teatru. Teatr Chorea pokaże spektakl „Gilgamesz”, a Wierszalin – „Traktat o manekinach”, zobaczymy także dwa premierowe spektakle. Jak zwykle w programie znalazły się także spacery edukacyjne i warsztaty.

 

logotypy organizatorów Wschodu Kultury / Innego Wymiaru

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury