Sąsiady

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na wielki powrót wizjonerskiego i awangardowego reżysera Grzegorza Królikiewicza, czyli pokaz filmu “SĄSIADY”!

26 maja 2015 o godz. 18.30 do kina Forum
bilet: 11 zł
Prelekcja przed i dyskusja po filmie – Maciej Białous

Po filmie przeniesiemy się do kącika kawiarnianego w foyer kina Forum, gdzie kosztując wybornej herbaty i kawy będziemy prowadzić dyskusję o obejrzanym filmie.
Specjalny wybór herbat na spotkania DKF dostarczy nam sklep Kawa-herbata, znajdujący się w C.H.Park w Białymstoku, lok. 115.

Więcej, pachnących doskonałą kawą i herbatą, informacji znajdziecie na
www.kawa-herbata.com.pl

Sąsiady
reż. Grzegorz Królikiewicz
Polska, 95′

Wielki powrót wizjonerskiego i awangardowego reżysera Grzegorza Królikiewicza, stawianego przez światową krytykę na równi z Bressonem i Bergmanem. Twórca „Na wylot” (1992) i „Przypadku Pekosińskiego”, za który zdobył Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni w 1993 roku, inspirował całe pokolenia filmowców i jest autorem najbardziej oryginalnego stylu w polskim kinie. Klimatyczne tło muzyczne „Sąsiadów” tworzą ballady Marka Dyjaka. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Krzysztof Ptak („Papusza”, „Jasminum”, „Edi”, „Dom zły”). Scenariusz powstał na podstawie książki pisarza i poety Adriana Markowskiego.

Z pozoru zwyczajna łódzka kamienica kryje w sobie wiele tajemnic. Zaglądamy do kolejnych mieszkań, w których toczą się niesamowite historie. W jednym z nich muskularny ksiądz (Mariusz Pudzianowski) odwiedza po kolędzie kobietę uprawiającą „najstarszy zawód świata” (Anna Mucha). W drugim lokalu mąż (Jacek Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Katarzyna Herman), aby zaimponować sąsiadom. Z kolejki po świąteczne karpie ludzie wychodzą ze znoszącymi pisanki królikami wielkanocnymi, a kobieta o dwóch sercach oddaje jedno z nich swojemu partnerowi. Na ostatnim piętrze ktoś zamierza wyskoczyć przez okno… a może już to zrobił i zdążył wrócić?

„’Sąsiady’ to opowieść o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy. Pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego, pełno w nim przede wszystkim ciepła. Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie – wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą. I że właśnie ci prości ludzie skłonni są poświęcić nawet siebie i swoje życie w imię miłości. A czy my, tzw. normalni ludzie, jesteśmy do tego zdolni?” – Grzegorz Królikiewicz, reżyser

Grzegorz Królikiewicz w 1962 ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a 1967 reżyserię w łódzkiej szkole filmowej. Dyplom otrzymał w 1970. Z telewizją współpracował od 1971. W latach 1976-78 kierował telewizyjną Redakcją Faktu. W latach 1981-83 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego “Aneks”. Od 1981 jest pracownikiem naukowym w PWSFTviT w Łodzi. Wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. Od 2003 do 2005 był dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi. (culture.pl)

“Dokonując ciągłych zmian w pracy kamery, odrzucając klasyczną dramaturgię i realistyczny zapis dźwiękowy Królikiewicz dąży nieustannie do tego, aby poprzez obraz i ‘przestrzeń poza kadrem’ dotrzeć do najbardziej skomplikowanych stanów wewnętrznych swych bohaterów.” (Janusz Skwara, “Kino” 1/1978)

Galeria

sasiady_1 sasiady_2 sasiady_3

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury