Typoaktywni: Ulica Warszawska

Zapraszamy białostockich typoaktywistów – studentów, architektów, projektantów graficznych, historyków i dziennikarzy, którzy aktywnie chcieliby się włączyć w działanie i odkryć na nowo liternicze piękno ulicy Warszawskiej, do udziału w warsztatach!

Typoaktywni: Ulica Warszawska

Prowadzenie: Jakub Stępień (Hakobo), współpraca: Hubert Kielan

30 maja 2015 11:00-19:00 i 31 maja 2015  11:00-17:30 – sala różowa WOAK, ul. Kilińskiego 8, zapisy do 28 maja (impresariat@bok.bialystok.pl lub tel. 85 746 13 22), bilet (dwa dni warsztatów) – 20 zł
31 maja 2015 18:00 Typoaktywni – podsumowanie warsztatów z Hakobo – Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia, ul. Skłodowskiej-Curie 8/1, wstęp wolny

Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona (10-12 osób).
Zajęcia będą trwać osiem godzin dziennie, w sobotę i niedzielę (30-31 maja).

Uczestnicy zajęć w ciągu dwóch dni prześledzą pozytywne przejawy projektowania graficznego, które odnaleźć będą mogli na ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Elementy krojów wernakularnych być może pozwolą na wyłonienie charakterystycznego stylu białostockiego, a zastane zjawiska typograficzne pomogą nie tylko w uporządkowaniu kodu estetycznego dla całej ulicy, ale również staną się inspiracją dla działań w całym mieście.

Zajęcia o charakterze interdyscyplinarnym będą opierać się na ocenie wizualności ulicy, przy wykorzystaniu metodologii analizy architektury oraz kompozycji w projektowaniu graficznym. Zebrany i opracowany materiał zostanie przeniesiony w specjalnie stworzony katalog – poster uliczny. Jego instalacja na ulicy Warszawskiej pozwoli przechodniom i mieszkańcom na zapoznanie się z badanym materiałem.

Jakub Stępień aka Hakobo należy do 50 najważniejszych obecnie plakacistów na całym świecie (według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century). Doskonale czuje się również w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i grafice użytkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Plakatu, galerią Dizajn – BWA Wrocław, Tate Britain. Wśród jego klientów znajdują się: Pogo, Festiwal Łódź Design, Wyborowa, TVP i inni. W swoich realizacjach prezentuje charakterystyczny styl, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Zbiór jego prac obejmuje zdyscyplinowane, proste układy, jak również realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem, graficznym noizem i estetyką nadmiaru. Więcej na — www.hakobo.art.pl

Hubert Kielan – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (praca z zakresu rewitalizacji, urbanistyki i modelowań zachowań społecznych w mieście). Projektant graficzny, scenograf. Kiedy nie pracuje, bada dynamiczne metody analizy designu, kompozycję przestrzenną i zasady kształtowania ekspozycji kuratorskiej. Stale współpracuje z galerią Dizajn – BWA Wrocław, gdzie projektuje scenografie i ekspozycje. Podczas wystawy Noworocznych Postanowień (styczeń-luty 2015) prowadził w galerii grupę roboczą o badaniu polityczności architektury i urbanistyki Wrocławia. Wykłada historię designu i projektowanie w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Typoaktywni jest projektem edukacyjnym galerii Dizajn BWA Wrocław, poświęconym poszerzaniu wiedzy o związkach dawnego i współczesnego liternictwa, podnoszeniu świadomości i sposobu postrzegania przestrzeni publicznej jako dobra wspólnego i specyficznego niematerialnego dziedzictwa.

Galeria

TYPOAKTYWNI-BIALYSTOK_plakat

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury