Wielki Błękit

DKF „GAG” przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza na seans w ramach Klasyki Kina

Wielki Błękit
Tytuł oryginalny: Le grand bleu
Reżyseria: Luc Besson
Produkcja: Francja, USA, Włochy 1988, 137 ‘
Obsada: Jean-Marc Barr, Jean Reno, Rosanna Arquette

prelekcję przed filmem wygłosi dziennikarz Radia Białystok Andrzej Bajguz

Jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona – oparta na biografii Jacquesa Mayola, poruszająca opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch nurków. “Wielki błękit” miał swoją uroczystą premierę na festiwalu w Cannes, zdobył dwie nagrody César czyli “francuskie Oskary” oraz nagrodę dla najlepszego francuskiego filmu sezonu – laur National Academy of Cinema.

Jacques i Enzo przyjaźnią się od dzieciństwa. W latach 60. obaj mieszkają na rajskiej greckiej wyspie, gdzie walczą ze sobą o to, który z nich wydobędzie zatopioną na morskim dnie monetę. Dwie dekady później ich rywalizacja przybiera poważniejszą formę: obaj są mistrzami swobodnego nurkowania, mogą zejść na głębokość ponad 100 metrów pod wodę na wstrzymanym oddechu. Mimo ostrzeżeń doktora Laurence’a, Jacques i Enzo schodzą coraz głębiej pod wodę, ryzykując tym samym życie. Tytułowy “Wielki błękit” ma większą siłę niż rozsądek czy miłość – Jacques nie daje się odwieść od niebezpiecznych wypraw zakochanej w nim Johanie. Film Luca Bessona to nie tylko trzymająca w napięciu opowieść o starciu dwóch nurków, ale też przepiękna podróż w głąb europejskich mórz – mistrzowskie zdjęcia podwodne Carlo Variniego do dziś robią niesamowite wrażenie.

Mateusz Malina, wicemistrz świata i mistrz Polski we freedivingu (schodzenie pod wodę na wstrzymanym oddechu) w rozmowie z „Newsweekiem”: „Wielu nurków, których znam, zaczynało właśnie od tego filmu”.

Profesor David R. Hawkins, psychiatra i nauczyciel duchowy: „Ten film jest w stanie przenieść widzów na wysoki poziom świadomości”.

Galeria

WIELKI_BLEKIT3

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury