Wschód Kultury 2015 – artyści

Wschód Kultury 2015 – artyści

W ostatni weekend czerwca zapraszamy do Rzeszowa! Pierwszy z trzech Festiwali Wschodu Kultury – Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 25-28 czerwca.

Rozpoczynamy mocnym uderzeniem – Koncertem Głównym na Stadionie Miejskim. Od lat wydarzenie to gromadzi tysiące widzów. Gwiazdą wieczoru będzie The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka. Stałym punktem koncertu na stadionie są duety gwiazd, to unikalne połączenia muzyczne – powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali. W programie występy unikalnych muzycznych kolektywów: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja),  Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia),  Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).  Rzeszów żyje w rytmie Wschodu Kultury; koncertów, spektakli, akcji w przestrzeni miejskiej, wystaw, warsztatów dla dzieci i dorosłych. Fuzja tych elementów to znak rozpoznawczy Europejskiego Stadionu Kultury.

W lipcu zapraszamy do Lublina! Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się w dniach 8-12 lipca.

Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się ponad dwadzieścia zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z 13 krajów świata. Podczas tegorocznej edycji festiwalu jedyny raz w Polsce zagrają legendy światowej awangardowej sceny muzycznej: Einsturzende Neubauten – jeden z głównych prekursorów muzyki industrialnej oraz znana osobistość world music, jeden z ojców afrobeatu – Tony Allen.  W tym roku organizatorzy Innych Brzmień Art’n’Music Festival zaprosili do udziału w festiwalu również kultową czeską oficynę Guerilla Records. Wystąpią grupy Plastic People of the Universe i DG 307. Obok nich zagrają przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr Caligariho.
Ważny filar festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.

W ostatni weekend wakacji zapraszamy do Białegostoku! Trzecia edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar odbędzie się w dniach  27 – 30 sierpnia.

Główne filary tegorocznej edycji festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności. Ten ostatni poświęcony będzie społeczności żydowskiej. W Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników oraz  ormiańskich muzyków. Gościnnie, w tykocińskiej synagodze zaśpiewa główny kantor Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu i Synagogi w Moskwie – Baruch Finkelstein. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla „Izrael w Egipcie” w wykonaniu Kameralnego Chóru A’capella Leopolis z Ukrainy oraz Zespołu Muzyki Dawnej Diletto, a w różnych punktach miasta – koncerty klezmerskie „Białystok main heim”. Animatorzy kultury, organizatorzy festiwali i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową, spotkają się podczas trzeciej odsłony „Taste the East”. Tak jak w poprzednich latach w programie wystawy z udziałem artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, pokazy filmowe i spektakle.

Wkrótce prezentacja kolejnych artystów! Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

Każdy z trzech festiwali ma swoją dynamikę i program, ale wszystkie łączy wspólna misja – stworzenie najwyższej jakości oferty kulturalnej. Tegorocznej edycji Wschodu Kultury towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej. Nie zabraknie zatem okazji do zapoznania się z muzyką, kinem i literaturą z Armenii.

W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecamy www.facebook.com/wschodkultury

Zdjęcie w wydarzeniu: zespół Klezmafour. Fot. Piotr Szczepański

Galeria

Zespół Klezmafour. Fot. Piotr Szczepański

Zespół Klezmafour. Fot. Piotr Szczepański


Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury