Wszystko o Ewie

Podlaska Akademia Kultury działająca przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na pokaz filmu “Wszystko o Ewie”

02.10.2016, godz. 16.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilet: 8 zł do kupienia w kasie kina Forum oraz online na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Tytuł oryginalny: “All About Eve”
Dramat, prod. USA 1950
Czas trwania: 138′
Reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
Obsada: Anne Baxter, Bette Davis, Celeste Holm, George Sanders, Hugh Marlowe, Marilyn Monroe

Wyróżnione rekordową liczbą 14 nominacji, z których 6 zaowocowało statuetką Oscara, arcydzieło Josepha L. Mankiewicza o kulisach sławy.

Po jednym z przedstawień, w garderobie Margo Channing (Bette Davis), wielkiej gwiazdy Broadwayu, zjawia się młoda, nieśmiała dziewczyna (Anne Baxter). Przedstawia się jako Eve Harrington, początkująca aktorka i zagorzała wielbicielka talentu Margo. Do Nowego Jorku przyjechała z drugiego końca kraju, specjalnie na przedstawienie. Prosi Margo o kilka wskazówek i rad mogących pomóc w przyszłej karierze. Urzeczona szczerością prowincjuszki, gwiazda zgadza się mianować ją swoją asystentką. Wkrótce młoda uczennica zaczyna odkrywać swoje prawdziwe oblicze. Bez skrupułów miesza się w prywatne życie Margo, knując intrygi, które mają jej pomóc zajść na sam szczyt.

Rok 1950 przyniósł dwa niezapomniane arcydzieła: rozprawiający się z mitem Hollywoodu “Bulwar Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera oraz “Wszystko o Ewie”, przedstawiający świat teatru, którego symbolem jest Broadway. Najgłośniejszy film czołowego nonkonformisty Fabryki Snów, Josepha L. Mankiewicza, wyróżnia rzadka w kinie głównego nurtu psychologiczna prawda i przenikliwość  obserwacji. Do historii przeszedł aktorski popis Bette Davis, która zastąpiła przewidzianą pierwotnie do roli Margo Claudette Colbert. Davis nadała filmowi ludzki wymiar, czyniąc z niego poruszający dramat przemijania i stworzyła jedną z największych kreacji w swojej karierze, za którą otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Rewelacyjnie prezentuje się również Anne Baxter – nominowana do Oscara za rolę Eve – oraz zdobywca Oscara za drugoplanową rolę cynicznego krytyka, George Sanders. Nie sposób też pominąć małej, lecz znaczącej roli Marilyn Monroe.

“Wszystko o Ewie” stał się sensacją ceremonii rozdania Oscarów za rok 1950. Z 14 nominacji, jakie otrzymał film (wynik wyrównany dopiero w 1997 roku przez “Titanica”), zdobył 6 statuetek, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu i reżysera oraz za najlepszy scenariusz.

Galeria

Wszystko o Ewie

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury