Zaduszki Bluesowe 2009

F.B.I blues band

Wczesne początki zespołu F.B.I sięgają roku 2002. Problemy ze znalezieniem basisty spowodowały, że zespół kilkakrotnie zawieszał i wznawiał działalność. W 2006 roku podstawowy skład grupy ustabilizował się i liczył sobie trzech członków: Sławek (wokal, gitara), Bartek (bass), Sylwek (perkusja). Dziś zespół wzbogaca swój skład o sekcję dętą i harmonijkę nieustannie szukając ciekawych brzmień.

Skład zespołu:
Sławek — gitara, wokal
Sylwek — perkusja
Bartek — bas
Romek — saksofon
Tomek — trąbka
Rafał — puzon
Sławek — harmonijka

Nick Katzman & Romek Puchowski

Do spotkania obydwu muzyków doszło w osobliwych okolicznościach. Na początku lat 90-tych Puchowski był pochłonięty pracą nad zgłębianiem sztuki gry na gitarze mistrzów bluesa z Delty Mississippi. Jednym z nich, był wówczas dla niego, obok takich legend jak Robert Johnson, Brownie McGhee czy Muddy Waters amerykański gitarzysta akustyczny młodszego pokolenia Nick Katzman. Podczas festiwalu „Poznań Blues Fair” doszło do niezwykłego spotkania. Roman podczas swojego recitalu grał m.in. utwory wspomnianego Roberta Johnsona. Po koncercie, w kuluarach podszedł do niego gitarzysta z zespołu EB Davies’a, jednaj z gwiazd rzeczonego festiwalu. Zagadnął, że też jest fascynatem twórczości Johnsona i również jest gitarzystą akustycznym mimo, iż tego wieczoru grał na gitarze elektrycznej. Tym człowiekiem okazał się nie kto inny jak sam… Nick Katzman. W 1995 roku Nick wystąpił na scenie legendarnego gdańskiego „Żaka”. Roman, współorganizator i pomysłodawca koncertu, wystąpił gościnnie u boku swojego mistrza. Półtora roku później grali razem w katowickim „Spodku” dla 6-cio tysięcznej publiczności festiwalu „Rawa Blues”. Koncertują w duecie po dziś dzień. Na koncertach muzycy prezentują kwintesencję akustycznego gitarowego grania. Karkołomne, niezwykle efektowne aranżacje bluesowej klasyki na dwie gitary i dwa wokale.

Nick Katzman – gitara dobro, gitara akustyczna, śpiew
Romek Puchowski – gitara dobro, gitara akustyczna, śpiew
NICK KATZMAN – gitara Dobro, gitara akustyczna, śpiew

Nick Katzman to gitarzysta z nurtu rdzennego bluesa akustycznego, związany ze sceną od ponad 30-tu lat lat. Zafascynowany twórczością Roberta Johnsona. W trakcie swojej kariery dzielił scenę z takimi znakomitościami jak Johny Winter, Robert Cray, Eric Burdon. Jego nauczycielami byli m.in. Stefan Grossman, Mississippi John Hurt oraz mistrz gitary ragtime Gary Davis. W latach 70-tych nagrał doskonałe albumy dla legendarnej wytwórni Stefana Grossmana Kicking Mule Records. Dzięki tym wydawnictwom Katzman zabłysnął w USA jako gwiazda akustycznej gitary blues & ragtime młodego pokolenia. W Europie towarzyszył m.in. takim muzykom jak: Champion Jack Dupree, Louisiana Red, Guitar Crusher.

Romek Puchowski – wszechstronna muzyczna osobowość. Solista, lider i twórca alternatywnej formacji Von Zeit, członek polskich i międzynarodowych projektów muzycznych, wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów, profesor warsztatów gitarowych. Gra na gitarze Dobro, na gitarze akustycznej i na basie. Miłośnik techniki slide. Harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i awangardę. Od kilku lat jest związany z Gdańską wytwórnią Biodro Records. Puchowski ma na koncie występy na wielu scenach kraju i Europy. Współpracuje z czołówką bluesowych muzyków europejskich i nie tylko, m.in. z Keithem Dunnem, Nickiem Katzmanem i Sugarem Blue, znanym ze współpracy z Rolling Stones czy Frankiem Zappą. Jako jedyny bluesman brał udział w ogólnopolskim projekcie koncertowym „MISTRZOWIE GITARY Latem 2001 roku powołał do życie multimedialny projekt VON ZEIT. Puchowski współtworzy duety, tria, funkcjonuje w rozmaitych formacjach jednak równie dobrze czuje się koncertując solo. Prezentuje na solowych koncertach dynamiczne, żywiołowe show, oparte o muzykę z Delty Missisipi i autorskie piosenki. Poczucie humoru, bliski kontakt z publicznością, wspólne śpiewanie, tańce i nieprawdopodobna dawka pozytywnej energii.

Blues Flowers

Zespół powstał wiosną 1993r. w Poznaniu jako tercet (Robert, Maciej, Paweł). Latem tegoż roku dołączył Jaromi, a rok później Heniu. Zespół zaczynał od grania standardów, z czasem dorobił się własnego repertuaru, a poniekąd i własnego stylu. Działalność koncertową, jak i fonograficzną wykazują chętnie. Posiedli skłonność do łączenia bluesowych nut z humorystycznymi tekstami i wręcz nachalnego wymuszania na publiczności przyłączania się do procederu wykonywania peanów ku czci plastikowego wyrobu samochodopodobnego marki Trabant lub innej maści wyrobów (lutownica), zdarzeń (wystrychnięty) czy zachowań (spoko wodza).

Skład zespołu:
Jarosław Jaromi Drażewski – śpiew, gitara, harmonijka
Robert Grześkowiak – gitara, chórki
Paweł Kuśnierek – perkusja, śpiew („Perkusisty blues siarczysty”)
Maciej Kręc – gitara basowa, chórki
Henryk Szopiński – akordeon, śpiew („Akordeonisty obertas siarczysty”)

Blues Flowers jest jedynym zespołem bluesowym, jaki znalazł sobie stałe miejsce w audycjach rozrywkowych w Polskim Radiu. Od 2003r. nagrania zespołu prezentują na antenie Trójki i Jedynki koledzy Redaktorzy: Artur Andrus i Andrzej Zakrzewski. Blues Flowers można często usłyszeć w kultowej „Powtórce z Rozrywki”, a także m.in. w audycjach: „Premiera z Rozrywki”, „MUR”, „Akademia Rozrywki” czy „Perły Polskiego Kabaretu”. Blues Flowers ma na swoim koncie wspólne występy i projekty z artystami kabaretowymi. W 2005r. wystąpili wspólnie z Kabaretem Hrabi i Arturem Andrusem w warszawskiej Piwnicy Pod Harendą w ramach „Kabaretowej Sceny Trójki”, a na początku 2006r. wspólnie z Tadeuszem Drozdą wykonali w Otwocku fragment jego wersji „Pana Tadeusza” z muzyką skomponowaną wspólnie. Na najnowszej płycie Blues Flowers pt. „Smacznego!” jedną z piosenek śpiewa Joanna Kołaczkowska z Kabaretu Hrabi (dawniej Kabaret Potem). Utwór nosi tytuł „Blues o Zenonie L.”, a w planach jest także wspólna praca nad teledyskiem do tej piosenki!Piosenka „Flaczki zakrzewskie blues”, z tej samej płyty „Smacznego!”, przez 11 tygodni znajdowały się na Liście Przebojów Trójki!

Galeria

zaduszki bluesowe 2009

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury