Zaduszki Bluesowe 2012

L’Orange Electrique
Kiedy pod koniec 2008 roku spotkali się w Krakowie gitarzysta Paweł Czajkowski i Michele Cuscito – harmonijkarz i wokalista prosto z Włoch, nikt nie przypuszczał, że będzie to początek pięknej przygody artystycznej. Od 2009 nazywają siebie L’Orange Electrique. I choć „Elektryczna Pomarańcza” to młoda, świeża formacja, jej skład uległ już niejednokrotnie zmianie. W obecnym składzie zespół funkcjonuje od występu na festiwalu Rawa Blues Festival 2011.

Trzonem zespołu są oczywiście Paweł i Michele; ten duet łączy w sobie inspiracje brytyjskim bluesem i amerykańską falą rocka psychodelicznego. Taką też muzykę prezentują muzycy formacji – bardzo eklektyczną, oscylującą na granicy gatunków, ciężką do sklasyfikowania i niemożliwą do zamknięcia w jakichkolwiek ramach. Twórczość grupy opatrzona jest kosmopolitycznym podejściem do poszczególnych instrumentów i utworów, a także opiera się na interakcji i swobodzie muzyków. Bazą do wszelakiego rodzaju „odjazdów” w inny wymiar muzyki jest mocne osadzenie w groovie i brak ograniczeń wyobraźni. Zespół składa się z młodych muzyków i pomimo tego, że istnieje krótko, rozwija się bardzo szybko. Bowiem L’Orange Electrique ma już na koncie występy na takich festiwalach jak wspominana wcześniej Rawa Blues, Wszyscy Gramy na Rockowo czy Galicja Blues Festival (z puli wyróżnienia na I Studenckim Festiwalu Muzyki Bluesowej „Bluesroads”). Co więcej w kwietniu 2011 roku, podczas „Stypendium Bluesroads” (t.j. akcji charytatywnej na rzecz wychowanków stowarzyszenia „Wiosna”) , L’Orange wystąpili w składzie rozszerzonym o… Jarosława Śmietanę,w kwietniu w Krakowie zagrali wspólny koncert z wybitnym amerykańskim zespołem Moreland & Arbuckle. Paweł Czajkowski i basista Mikołaj Spendel wystąpili u boku Jarosława Śmietany na trzeciej edycji Bluesroads w festiwalowym bandzie złożonym z wyróżnionych w latach poprzednich instrumentalistów. Warto zaznaczyć, że L’Orange Electrique zamykali drugi dzień imprezy prowadząc do rana jam session, w którym udział brali muzycy z różnych krajów.

Mimo wielu osiągnięć i wyróżnień zespół nie spoczywa na laurach – muzycy wciąż pracują nad samymi sobą oraz nad całym zespołem, a jako, że zgrana to ekipa, efekty przychodzą w szybkim tempie… W związku z tym po nagraniu EP „Brainpopcorn” i zarejestrowaniu koncertu w Radio Rzeszów, L’Orange Electrique przygotowuje się do wydania płyty studyjnej(!)

Carlos Johnson jest uważany za jednego z najwybitniejszych bluesowych gitarzystów na świecie. Przez ponad 20 lat, jeszcze zanim stworzył swój własny zespół, regularnie grał koncert z takimi gwiazdy bluesa jak m.in. Koko Taylor, Otis Rush, Buddy Miles, Buddy Guy, Billy Branch, John Primer, Son Seals, Junior Wells, Valerie Wellington, Carey Bell. etc. Ten leworęczny wirtuoz gitary, rozwinął jeden z najbardziej oryginalnych stylów gry jakie kiedykolwiek powstały w Chicago. Połączył głęboki, surowy chicagowski blues ze współczesnym funkowym brzmieniem. Stworzył mieszankę z której powstał jego własny, oryginalny styl. Miłość do bluesowych dźwięków, mocny wokal i estradowa charyzma sprawiają, że występy Carlosa Johnsona należy zaliczyć do najbardziej ekscytujących wydarzeń muzycznych, ukazujących prawdziwe korzenne piękno tej muzyki. Ze słuchającymi go potrafi zrobić wszystko (nastrój kompletnej ciszy, przeradza się za chwilę w burzliwe oklaski). Na swoich koncertach wielokrotnie powtarza, że nie jest ważne, czy jest się białym czy czarnym, kobietą czy mężczyzną, młodym czy starym – muzyka jest jedna dla nas wszystkich.

HooDoo Band
Nazwa zespołu pochodzi od tytułu bluesowego standardu Juniora Wellsa – „Hoodoo Man Blues“. Zespół założyli trzej przyjaciele: Bartosz Niebielecki, Bartłomiej Miarka i Tomasz Nitribitt, co było wynikiem   wielu wspólnych koncertów podczas jam sessions we wrocławskich klubach muzycznych. Obecnie zespół tworzy siedmioosobowa grupa przyjaciół, którzy uwielbiają razem grać. Ich debiutancki album zatytułowany “HooDoo Band” ukazał się 15 stycznia 2010 i prędko zdobył status Złotej Płyty. Oryginalność i zawodostwo HooDoo Band doceniają w swoich znakomitych recenzjach takie autorytety jak Wojciech Mann oraz Jan Chojnacki. Zespół ma na swoim koncie koncert w studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, a także występy na wszystkich znaczących festiwalach okołobluesowych w kraju: m. in. Rawa Blues, Jimmiway Blues Festiwal, Suwałki Blues Festival oraz za granicą, m.in. na festivalu w Dreźnie, Zittau, Sumperk i we Lwowie. Występowali rownież na TOP Trendy 2010. Zespół robił oprawę muzyczną do polsatowskiego show “On i Ona”. Muzycy z zespołu HooDoo Band mogą się poszczycić wspólpracą z takimi atrystami jak Carlos Johnson, Alicja Janosz, Katarzyna Groniec, Natalia Lubrano, L.U.C., Wojciech Karolak, Leszek Cichoński, Jurek Styczyński i wielu innych. Radość i pozytywna energia jakie towarzyszą im na scenie, stały się już nieformalnym znakiem rozpoznawczym grupy. 17go maja 2011 we Wrocławskim Centrum Sztuki Impart. zespół zarejstrował koncert z którego pod koniec 2012r.. ukarze się album  w postaci DVD i CD.

Skład:
Tomasz „Łoś” Nitribitt – voc/harp
Alicja Janosz – voc
Patrycja Łacina-Miarka – voc
Bartłomiej Miarka – guitar
Bartosz „Mr.Shuffle” Niebielecki – drums
Andrzej Stagraczynski – bass
Piotr Świętoniowski – keyboards

bilety w cenie 35 zł przedsprzedaż i 45 zł w dniu koncertu kasa Forum czynna codziennie w godzinach 14-21.00

Galeria

zaduszki bluesowe 2012

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury