“Żyliśmy tylko muzyką” – premierowy pokaz w kinie Forum

Kasa Chorych, Łucja Prus, Waldemar Grzech… brzmią bardzo znajomo, ale czy słyszeliście o Diamentach? Żółtodziobach? Scholastykach? Swingersach? To zespoły, które niegdyś tworzyły barwne środowisko muzyczne w naszym mieście!

Zapraszamy na premierę filmu „Żyliśmy tylko muzyką” w reż. Eugeniusza Szpakowskiego!

Muzyka młodzieżowa przywędrowała z USA do Europy w latach 50-tych, dość szybko dotarła też do Polski, co nie wzbudziło entuzjazmu ówczesnych władz, traktujących ją jako zjawisko szkodliwe i demoralizujące. Mimo to, w latach 60-tych i 70-tych stała się ruchem masowym i spontanicznym, czego dowodzi choćby fakt powstania kilkudziesięciu do dziś funkcjonujących profesjonalnych zespołów, ale także duża liczba grup amatorskich.

W Białymstoku również powstały zespoły i pojawili się wokaliści, którzy nie tylko zdobyli sobie mocną pozycję wśród miejscowej młodzieży, ale także liczyli się na krajowej scenie muzycznej. Zespół Diamenty wygrywał ze Skaldami na różnych festiwalach i konkursach muzycznych, a takie grupy, jak Żółtodzioby, Antykwariat czy Scholastycy, podbijały rynek ogólnopolski. To właśnie ze Scholastyków wywodzą się Piotr, Jerzy i Tadeusz Dziemscy, którzy później towarzyszyli podczas koncertów Czesławowi Niemenowi. Ogólnopolską sławę zdobyli także: bluesowy zespół Kasa Chorych, Waldemar Grzech i Łucja Prus.

„Żyliśmy tylko muzyką” to ciekawy wycinek historii naszego miasta. Film przywołuje atmosferę towarzyszącą narodzinom nowej muzyki rozrywkowej i tzw. big bitu, tamte czasy . wspominają muzycy z naszego regionu, a całość uzupełniają archiwalne zdjęcia i nagrania.

Reżyser filmu, Eugeniusz Szpakowski to białostoczanin, niegdyś związany z Amatorskim Ruchem Filmowym, a od 1996 roku redaktor w białostockim oddziale Telewizji Polskiej. Zrealizował dla telewizji mnóstwo reportaży i dokumentów, jego filmy pokazywane były na wielu, polskich i zagranicznych, festiwalach.

Galeria

Diamenty

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury